Dámy a pánové,

dovolte, abych Vás jménem Automotoklubu Zlatá přilba Pardubice přivítal v nádherných prostorách Kaňkova sálu pardubického zámku na výstavě mapující šedesát ročníků závodu o Zlatou přilbu.

Když ji naši předci v roce 1929 začínali pořádat, netušili, že připravují závod, který přeroste nejenom rámec města, kraje a státu, ale i kontinentu. Během uplynulých let se do jeho historie zapsalo mnoho úspěšných vítězů, mnoho méně úspěšných jezdců, byť třeba i slavných jmen, ale také celá řada organizátorů jejichž jména bývají zapomenuta. Ti všichni však společně s diváky tvořili historii dnes jednoho z nejstarších a také nejslavnějších plochodrážních závodů na světě.

V letošním roce se všichni dočkali velké pocty. U příležitosti jubilea které tento závod má, připravili pracovníci Východočeského muzea výstavu mapující historii tohoto závodu. Dovolte, abych jim poděkoval nejenom za to, že jsme byli poctěni již jen tím, že si historie tohoto závodu vysloužila zájem takovéto instituce, ale především za to, co během poměrně krátké doby dokázali v těchto prostorách připravit.

Všem ostatním popřeji, aby je shlédnutí výstavy obohatilo, abychom si připomněli mnohé tváře a okamžiky, na které dnes již jen můžeme vzpomínat, ale hlavně, aby nás nádherná historie tohoto závodu zavázala k jejímu úspěšnému pokračování. Pardubický závod o Zlatou přilbu si to nesporně zaslouží.       


Evžen Erban

předseda AMK ZP Pardubice v AČR